Bezinky nejsou Jezinky. Jak zpracovat plody bezu černého nápaditě i na poslední chvíli

Jezinky si do kuchyně nepouštějte, vzpomeňte si, jak dopadl Smolíček Pacholíček. Ale bezinky klidně pozvěte dál, dá se z nich vytvořit spousta dobrot pro chuť i pro zdraví. Sbírejte jen dostatečně vyzrálé, úplně černé plody bez zelených kuliček a pokud možno v čisté lokalitě. Nevadí, když je přejde mráz, budou sladší.

Bez černý (Sambucus nigra) je strom či keř, který roste v Evropě, Asii a Severní Americe. Jeho plody jsou tmavě fialové a mají charakteristickou aromatickou chuť, která se používá ve výrobě sirupů, džemů, čaje a dokonce i alkoholických nápojů. Tento druh bezu je známý pro své potenciální zdravotní přínosy. Plody obsahují vitamíny, minerály a antioxidanty, což je dělá vhodnými pro posílení imunitního systému a boj proti volným radikálům. Kromě plodů jsou i květy a listy černého bezu využívány v tradiční lidové medicíně pro své léčivé účinky.

Zpracování bezinek

Poté, co si střapečky plné tmavých kuliček přinesete domů, je opláchněte, otrhejte a kuličky pak buď usušte (na sluníčku či v sušičce) a nebo zpracujte čerstvé na šťávu, džem a jiné dobroty.

Pixabay

Foto: Pixabay

Co bezinky léčí

  1. Čaj z bezinek je skvělým lékem tlumícím bolest nervového původu, pomůže při zánětu nervů, výhřezu ploténky nebo revmatismu.

Příprava:

Jednu lžičku čerstvých nebo 1,5 lžičky sušených bezinek zalijte 200 ml vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Přeceďte a popíjejte třikrát denně. Vždy si připravte čaj čerstvý.

  1. Prášek ze sušených plodů utlumí i nejhorší průjem, naopak povařené čerstvé plody působí proti zácpě.

Příprava:

Sušené bezinky rozdrťte nebo rozmixujte na prášek. Uskladněte v neprodyšné nádobě. Při průjmu podávejte 1 lžičku prášku rozmíchanou v 300 ml vody.

  1. Ve formě kloktadla léčí záněty v krku, záněty dutin a afty.

Příprava:

Kloktadlo připravíte z 1 lžíce bezinek přelitých 100 ml svařeného jablečného octa. Směs nechte louhovat 15 minut, poté přeceďte a plody dobře vymačkejte. Kloktejte 3 až 5 krát denně po 3 dny.

Dobroty z bezinek

Ať si připravíte šťávu či likér nebo uvaříte džem, získáte zdravou pochoutku v krásné barvě. Tak s chutí do toho!

Bezinková šťáva

Bezinky rozvařte s trochou vody a soli (vytáhne sladkost) a vymačkejte je přes cedník. Šťávu vraťte do hrnce a přidejte podle chuti sirup, slad nebo cukr. Pro kořeněnou chuť můžete přidat vanilku, skořici či hřebíček, dětem ale bude chutnat jen oslazená. Vše ještě společně povařte. Šťáva se pije neředěná nebo smíchaná s minerálkou. V lednici vydrží asi 3 dny, pro delší uchování ji zavařte.

Bezinkový likér

Ingredience:

  • bezinky 1 kg
  • cukr krupice 1 kg
  • voda 1 litr
  • bio citrón 1 ks
  • vanilkový cukr 1 ks
  • hřebíček 20 ks
  • tobolky kardamomu 20 ks
  • hvězdičky badyánu 3 ks
  • vodka nebo rum (alespoň 40 % alkoholu) 0,5 litru

Postup:

V hrnci svařte vodu, bezinky, oba cukry a koření. Vařte asi 15 minut a nechte zcela vychladnout. Vychladlý základ přelijte do velké sklenice, přidejte kůru z citrónu a alkohol. Dobře uzavřete a macerujte na tmavém a chladném místě 3 měsíce. Potom likér přeceďte a naplňte do lahví.

Bezinkový džem

Ingredience:

  • bezinky 500 g
  • želírovací cukr 400 g
  • citrónová šťáva 1 lžíce

Postup:

Omyté bezinky dejte do hrnce a pomačkejte je šťouchadlem na brambory, aby pustily šťávu. Pak přidejte cukr a šťávu z citrónu a přiveďte vše k varu. Vařte do zhoustnutí a hotový džem naplňte do malých skleniček. Zavíčkujte a otočte dnem vzhůru.

 

Zdroj: https://cnn.iprima.cz/radce/bezinky-leci-i-chutnaji-ale-nesmi-se-jist-syrove-jak-zpracovat-plody-bezu-cerneho, https://www.apetitonline.cz/suroviny/k-cemu-vyuzit-plody-cerneho-bezu, https://www.toprecepty.cz/tipy-triky/jak-zpracujeme-plody-cerneho-bezu/, https://www.jimejinak.cz/bezinky-plody-bezu-v-kuchyni/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.