Betonová hranice v Orlických horách mapuje československé opevnění
K české, respektive československé historii patří také budování opevnění podél hranice před vypuknutím druhém světové války. Pozůstatky toho, co naši dědové a pradědové stavěli v dobré víře, že ochrání republiku před německými nacisty, stále stojí na svých místech. Do některých řopíků je možné se dokonce i podívat. Zajímavou je rozhodně naučná stezka Betonová hranice.
Po Betonové hranici za historií
Kdo má rád dějiny, jež se psaly ve 30. a 40. letech minulého století, tak ho možná bude zajímat právě historie vzniku betonového opevnění. Vypovídá o tom Betonová hranice, naučná stezka procházející severozápadním masivem Bukovohorské hornatiny, která je součástí Orlických hor. Trasa je dlouhá 14 kilometrů. Když se na ni vydáte, máte po celý den o zábavu postaráno.
Přibalte si do batohu občerstvení a pití a pusťte se do objevování tajů přírody a toho, co v ní postavily lidské ruce. S tím vás seznámí 23 informačních tabulí, které mapují výstavbu a osudy pohraničního opevnění. Tabule jsou umístěné u zajímavých objektů. Když se budete řídit turistickými značkami, nic by vám nemělo uniknout.
Dělostřelecká tvrz Bouda
Jedna z pěti stavebně dokončených dělostřeleckých tvrzích je i Bouda, na kterou narazíte po trase Betonové hranice. Tvoří ji pět objektů neboli srubů, vybudovaných v letech 1934 až 1938. Bouda patří mezi největší pevnostní stavby československého opevnění. Bouda je přístupná veřejnosti, a to denně v 11.00, 13.00 a v 15.00 hodin. Čeká tu na vás šest prohlídkových okruhů a rodinné vstupné na Velký okruh vás vyjde na 1040 korun. Jinak se do každého okruhu platí vstupné zvlášť.
Suchý vrch. Foto: Wikimedia Commons.org, autor: neuveden, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Suchy_vrch.jpg
Rozhledna Suchý vrch
Nejkratší přístup na dělostřeleckou tvrz Bouda vede od parkoviště u Kramářovy vily s rozhlednou na Suchém vrchu. Vede po červené turistické značce a trvá asi tři čtvrti hodiny. A než se vydáte na cestu k tvrzi, tak si vyšlapte až na vyhlídkový ochoz rozhledny Suchý vrch. Z výšky 25 metrů se budete moci podívat na Praděd, Kralický Sněžník, Červenohorské sedlo nebo polské hranice.
Zdroj: boudamuseum.com, wikipadia.org
Bunkr v okolí Opavy. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org, autor: Pudelek, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Betonov%C3%A1_hranice_-_bunkry_ko%C5%82o_Opavy.JPG
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.