Bavorské lázeňské městečko Bad Berneck je ideální místo pro pěší turistiku. Nechybějí příjemné zahrady ani zajímavé zříceniny

Hradní zříceniny jsou k vidění nejen u nás, ale i za hranicemi. Třeba v Německu. Asi sto čtyřicet kilometrů od Karlových Varů leží na okraji pohoří Fichtel bavorské lázeňské město Bad Berneck s poměrně dlouhou historií, jež sahá až do raného středověku. Nacházelo se na důležité císařské a obchodní cestě Via Imperii, jež spojovala Řím a Baltské moře. Lázeňství se město otevřelo v roce 1857, kdy se zde začalo léčit syrovátkou a zdravým klima. Od roku 1930 nese město titul Kneippovy lázně. Jeho okolí je jako stvořené pro procházky přírodou. Jen kousek od lázní leží třeba zřícenina hradu Hohenberneck. A není tu sama. Těch ruin je tu více.

Bad Berneck a jeho zajímavosti

Lázeňské městečko Bad Berneck se může pyšnit starými hrázděnými domy, bývalou poštou s podloubím i starými měšťanskými domy, které vytvářejí příjemnou a poklidnou atmosféru. Centrum města tvoří náměstí s fontánami a zahradami a funguje jako místo setkávání lidí.

Přečtěte si: Příběh Přebuzi a Rolavy je spojený s těžbou cínu v Krušných horách

Lázeňský park je místní rekreační oblastí, kde se v neděli konají kolonádní koncerty. Jeho součástí je rodinná naučná stezka, dětské hřiště, balanční stezka a kozí výběh. Lázeňští hosté se tu rozhodně nudit nebudou. Působivá je i Dendrologická zahrada se vzácnými keři a stromy, z nichž některé jsou starší sta let.

Pohled na věž Starého hradu. Foto: Ermell, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bad_Berneck_Marktplatz-20221002-RM-171316.jpg

Starý hrad

Od turistického informačního centra na Rotherstraße naproti muzea a knihovny je to ke zřícenině hradu Hohenberneck sotva osm set metrů pěší chůze. Cestou k němu se můžete zastavit na další ruině, a to Starého hradu (Altes Schloss), jejíž dominantou je mohutná věž, jež je symbolem tohoto lázeňského městečka. Starý hrad existoval nejspíš už ve 12. století. Říkalo se mu Walpotenburg podle jeho majiteli Walpotovi Uodalrichovi II. Když v roce 1430 město Berneck zpustošili husité, tak je velmi pravděpodobné, že dobyli i tento hrad. Přesto hrad i nadále existoval, a to až do počátku 16. století, dokonce byl rozšířen.

Hrad Hohenberneck

Hrad Hohenberneck, respektive jeho rozvaliny, leží nad Starým hradem asi ve vzdálenosti půl kilometru. Cestou budete míjet vyhlídku Ludvíka Richtera, spočinout můžete na odpočívadle o kousek dále. Historie hradu Hohenberneck se začala psát až po roce 1478. Jeho zakladatelem byl Veit von Wallenrode, jenž byl původně fojtem na Starém hradě. Dokončení svého hradu se ale nedožil. V jeho rodě hrad zůstal dlouhých dvě stě let. V roce 1692 se o něm píše jako o pustém sídle.

Stavebně spadá hrad do gotického slohu, nesl ale už i prvky renesance. Do současnosti se zachovaly například zbytky interiéru dělové věže. Ruina byla kvůli svému stavu podrobena nezbytným renovačním pracím a nyní je opět přístupná.

Zdroj: https://www.badberneck.de/freizeit-tourismus/sehenswertes, mapy.cz, wikipedia.org

Hrad Hohenberneck. Náhledové foto: G. Zapf, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Burgruine_Hohenberneck_-_panoramio.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.