Barokní zámek Karlova Koruna architekta Santiniho zdobí panorama Chlumce nad Cidlinou. Za vidění stojí i zahradní železnice
Také už se nemůžete dočkat, až se otevřou brány historických pamětihodností, které byly přes zimu uzavřené? Návštěvnická sezóna za chvíli začne, takže byste pomalu měli sepisovat seznam, kam všude se vydáte na výlet. My se tentokrát podíváme do Chlumce nad Cidlinou a na jeho barokní skvost – zámek rodiny Kinských.
Dopadnout jako sedláci u Chlumce
Město Chlumec na Cidlinou najdete v okrese Hradec Králové. Od krajského města je vzdáleno asi jen 28 kilometrů. Název město dostalo od nedalekého kopce Chlum. Mnozí si určitě pamatují z dějepisu bitvu u Chlumce v roce 1775 mezi císařskými vojsky a vzbouřenými sedláky. Ti utrpěli porážku, která dala vzniknout úsloví „dopadli jako sedláci u Chlumce“. Dnes stojí na místě bitvy památník od sochaře J. Obrovského. Vedle něho je ale ve městě celá řada zajímavých míst a nemusí to být jen zdejší zámek, ke kterému se ještě vrátíme.
Chlumecká zahradní železnice
Na ulici Rooseveltova v Chlumci nad Cidlinou narazíte na tzv. Malou Abdulu, což je zdejší zahradní železnice, jež nabízí celkem 5 rozchodů železnic. Návštěvníci si mohou prohlédnout a projít také stezku, jež seznamuje s Čiernohronskou železnicí. Malá Abdula je pod širým nebem a představuje model vybudovaný podle skutečné úzkorozchodné železnice – Rétské dráhy, která se nachází v jihovýchodním Švýcarsku. Na železnici se asi nejvíce těší šotoušové, aby si mohli pořídit její záběry.
Muzeum Loreta. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Petr 1888 / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Loreta_(Chlumec_nad_Cidlinou).JPG
Kromě zahradní železnice jsou v Chlumci nad Cidlinou k vidění i muzea. Jedním z nich je Městské muzeum Loreta, které se nachází v budově bývalého kláštera. Seznámit se zde lze s nejstaršími dějinami města a také s pověstnými selskými bouřemi, kterými se město zapsalo do historie.
Chlumecký zámek Karlova Koruna
Velkým lákadlem Chlumce nad Cidlinou je jeho zámek, jež nese název Karlova Koruna. Patří k nejvýznamnějším barokním památkám v České republice. Na jeho stavbě se podílel také význačný architekt Jan Blažej Santini- Aichel. Jméno Karlova Koruna zámek získal na počest návštěvy císaře Karla VI. Zámek byl v roce 1992 vrácen rodině Kinských, která v něm vytvořila a pro veřejnost zpřístupnila expozice, jež seznamují s jejím životem a s chovem koní na Chlumecku. Zámecký park je otevřen celoročně.
Zdroj: karlovakoruna-zamek.cz, Wikipedia.org, Mapy.cz
Zámek Karlova Koruna. Náhledové foto: Pixabay
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.