Barokní sloup Nejsvětější Trojice – trnitá cesta k UNESCO, v cestě mu stála kašna

Barokní sloup Nejsvětější Trojice – trnitá cesta k UNESCO, v cestě mu stála kašna. V Olomouci na Horním náměstí se nachází památka, která se dne 2. prosince 2000 dostala na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Sloup Nejsvětější Trojice je poctou Nejsvětější Trojici, i když původně měl být také díkem za ukončení morové epidemie, která zde v letech 1714 až 1716 řádila. Morovým sloupem v Olomouci je ovšem označován Mariánský morový sloup od Tobiáše Schütze a Jana Sturmera. Jeho barokní architektura a výzdoba jsou považovány za jedny z nejkrásnějších v Evropě.

Stavba monumentu

Hlavním strůjcem a tvůrcem sloupu Nejsvětější Trojice byl kameník Václav Render. Sloup ovšem nestihl za svého života dokončit a proto se zavázal, že k dostavbě odkáže veškerý svůj majetek.

Než však Render mohl začít stavět, musel přesvědčit město, aby přesunulo Herkulovu kašnu blíže k radnici. Město souhlasilo, ale přesun kašny musel zaplatit Render ze svých prostředků.

Foto: Pixabay

Václav Render vystavěl sloup do výšky prvního patra. Vytvořil také vnitřní kapli, kamenný plášť a pilastry s římsami. Tato kombinace kaple a tradičního sloupu činí ze sloupu Nejsvětější Trojice unikátní dílo.

Václav Render zemřel 2. dubna 1733 a v práci pokračoval jeho tovaryš František Thoneka, který věděl vše o plánech mistra Rendera. Ale Ani František Thoneka se hotového sloupu nedožil. Taktéž jeho následovníci Augustin Scholtz a Jan Václav Rokický. Sloup dokončil až syn Rokického Jan Ignác.

Nádhernou sochařskou výzdobu tvořil Filip Sattler a na něj navázal Ondřej Zahner, který za 7 let vytvořil 9 reliéfů a 18 soch. Pozlacené měděné sochy jsou dílem zlatníka Šimona Forstera.

Dokončení a vysvěcení

Roku 1754 byl sloup dokončen a 9. září 1754 jej vysvětil kardinál Ferdinand Julius Troyer, olomoucký biskup. Přítomna byla sama císařovna Marie Terezie s manželem Františkem I. Lotrinským. První mši sloužil svatomořický probošt Giannini, ovšem až 2. ledna 1756.

Sloup je oslavou Božské Trojice a také svatých chránících město Olomouc, zemi a monarchii.

 

Zdroje: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/regiony/sloup-nejsvetejsi-trojice-je-uz-20-let-na-seznamu-unesco-hrdost-olomoucanu-zazehl-pred-300-lety-41594https://cs.wikipedia.org/wiki/Sloup_Nejsv%C4%9Bt%C4%9Bj%C5%A1%C3%AD_Trojice_(Olomouc) https://www.olomouc.eu/o-meste/uzemni-planovani/mpr-olomouc/trojice

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.