Barevné srdce peruánských And – proč bylo objeveno až v roce 2013
Duhová hora v Peru je dnes ve světě cestovatelů skutečným pojmem. Každý rok k ní míří stále více a více turistů. Jak je však možné, že jsme ji ještě před několika málo lety vůbec neznali? Nemůže za to její poloha, ale kupodivu globální oteplování.
Vévodí vulkanickému pohoří uprostřed peruánských And a rozhodně nejde o místo, kam by příliš mnoho lidí zabloudilo jen tak mimochodem. Tedy vlastně do roku 2013 nešlo. Tehdy tu však cestovatelé narazili na nezvyklý úkaz – horu, jakoby vysoustruženou z barev duhy.
Duhová hora se svému nebeskému jmenovci skutečně podobá
Tvoří ji totiž poměrně jasně ohraničené pruhy tyrkysové, červené, oranžové a žluté horniny. Jde o sedimenty vyvřelých minerálů a s velkou pravděpodobností je v okolí takových hor více. Ty jsou však dodnes ukryty pod vrstvou ledu nebo suti.
Táni ledovce, jež Duhovou horu ještě donedávna pokrýval, je zodpovědné za odhalení její krásy. Červenou barvu má na svědomí zoxidované železo, žlutá a oranžová vznikly působením sulfidu železnatého a za tyrkysovou vděčí Duhová hora chloritanu.
Měli byste vědět: Chloritan je za běžných okolností spíše zelený, tady se však na mnoha místech příhodně smíchal se žlutým sulfidem železnatým a zbarvil se do tyrkysova.
Samostatný trek za duhou? Spíše nedoporučujeme
Leží asi sto kilometrů od oblíbeného turistického centra Cuzco. Cesta k ní však vede poměrně náročným terénem chybí jakékoliv ukazatele směru. Je tedy dobré najmout si pro cestu sem některého z místních průvodců, jež vás bezpečně dovedou až na místo. Sjednáte-li si tento zážitek přes agenturu, zaplatíte od dvou do tří tisíc Kč, najmutí průvodce přímo na místě pak bývá asi o tisícovku levnější. Počítejte však s tím, že výšlap vzhůru je poměrně fyzicky náročný. Odměnou vám však bude působivý výhled po okolí i na svahy samotné hory.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.