Barcelona neznámá: co jste (nejspíš) nevěděli o městě Gaudího
Když se řekne Barcelona, většině z nás se vybaví Sagrada Familia nebo park Güell. Toto katalánské město je odkazem Antoni Gaudího protkáno skrz naskrz, takže v každém průvodci najdete alespoň deset jeho výtvorů, jež bezpodmínečně musíte vidět. A my souhlasíme. Gaudího stavby jsou jedinečné a rozhodně stojí za vidění. Stejně jako pláž La Barceloneta nebo stadion Bernabéu. Ale přijet do Barcelony a vidět jen Sagrada Familia je jako navštívit jen orloj v Praze nebo vilu Tugendhat v Brně. Kloužete po povrchu a necháte si ujít spoustu zajímavostí, která tato města skrývají ve svém nitru.
V tomto článku vám proto přinášíme náš výběr toho, co byste si v Barceloně neměli nechat ujít, i když (nebo možná právě proto, že) se nejedná o mainstreamové záležitosti.
Nemocnice Sant Pau
Areál bývalé nemocnice je opravdovým překvapením přímo v centru Barcelony – komplex modernistických budov z první polovině 20. století, který tvoří malé město ve městě, s malebnými uličkami, zahradami, podzemními tunely i vlastním kostelem. Dechberoucí cihlové stavby s keramickými prvky, vitrážemi a mozaikami tvoří jedinečný architektonický zážitek, takže není překvapením, že komplex byl v roce 1997 zapsán na seznam UNESCO.
Sant Pau se nachází ve čtvrti El Guinardó – necelý kilometr od slavné Sagrada Familia.
Gastronomické nebe
Barcelona je městem vynikajícího jídla. Na každém rohu najdete množství malých barů s chuťovkami i luxusních restaurací s výběrovou kuchyní – ostatně přes 20 restaurací v Barceloně se pyšní Michelinskou hvězdou, mezi nimi třeba bratři Albert a Ferran Adrià, Joan Roca nebo Jordi Cruz, porotce španělské verze pořadu MasterChef.
Válečné bunkry
Během občanské války ve 30. letech minulého století byla Barcelona často terčem leteckých útoků. Protiletecké úkryty, které sloužily k ochraně civilního obyvatelstva, jsou tak rozesety po celém městě i jeho okolí. Pozoruhodné jsou zejména bunkry ve čtvrti Carmel na kopci Turó de la Rovira. Kromě historického zážitku si užijete 360stupňový výhled na město, který oceníte zejména v pozdních odpoledních hodinách při západu slunce.
Pokerové město
Barcelona je rovněž jedním z měst, kde se pořádá EPT (European Poker Tour) turnaje. V zadaných termínech se do města sjíždí hráči a hráčky z celého světa, kteří zkouší svoji zručnost a trpělivost v této hře s kartami a žetony. Pořadatel turnaje PokerStars přitom zajišťuje i doprovodný program jako například paddleboarding, výlet katamaránem nebo nejrůznější večírky. V posledních letech se online platforma PokerStars specializuje i na online turnaje, do kterých se lze zapojit bezpečně a pohodlně odkudkoliv na světě.
Skrytý kus historie
Pokud se ocitnete v gotické čtvrti v historickém centru města, najděte dům číslo v ulici Carrer Paradís, vejděte dovnitř, projděte budovu, zahněte doprava a sejděte schody. Bum! Stojíte před čtyřmi devítimetrovými románskými sloupy bývalého Augustova chrámu, postaveného na konci 1. století před Kristem. Tomu říkáme výlet do historie!
Klidné pláže
Pláž v Barceloně = La Barceloneta, to vám řekne každý. Katalánské hlavní město má ale spoustu dalších nádherných pláží, které nejsou tak notoricky známé, a nenatrefíte na nich tak na tolik turistů. Co takhle zkusit pláže Llevant nebo Nova Mar Bella? Obě dvě leží trochu dál od centra města, díky čemuž jsou velmi klidné – navštěvují je zejména místní. Pláž Somorrostro je díky své centrální poloze snadněji dostupná, což ale také znamená, že bude přece jen frekventovanější.
Jediné město s Královskou zlatou medailí za architekturu
V roce 1999 získala Barcelona jako první město v historii prestižní ocenění od Královského institutu britských architektů. Tato medaile se uděluje jednotlivým architektům nebo jejich skupinám, a to už od roku 1848. Barcelona přidala výjimku do tohoto pravidla díky svému mimořádnému rozvoji a regeneraci v desetiletích následujících po válce, ve které byla z větší části poničena.
Druhá Sagrada Familia
Na konec pro vás máme jednu zajímavost: věděli jste, že existuje druhá Sagrada Familia, a to zcela dostavěná? Dobře, ne tak docela, ale dalo by se říci, že je to její nevlastní sestra. V obci Monferri v provincii Tarragona se nachází chrám Mare de Déu de Montserrat. Jejím autorem je katalánský architekt jménem Josep Maria Jujol, jenž byl učněm Gaudího. I na samotném chrámu prý pracovali spolu, což vysvětluje tu neuvěřitelnou podobu. Mare de Déu de Montserrat se nachází jen hodinku cesty z Barcelony, takže jestli máte auto, doporučujeme se na ni zajet podívat!
Zdroje info: 1001beach.com, mesto-barcelona.cz
Náhledové foto: Pixabay
Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.