Azorské ostrovy: Romantika za rohem
Exotika přímo v Evropě se zdá být zcela nedostižitelnou záležitostí. Tedy alespoň v případě že neznáte Azorské ostrovy. Právě ony jsou totiž zatím nedotčeným místem, jehož se masová turistika týkající se většiny prázdninových destinací ještě nedotkla. Ostrovy vulkanického původu mnozí lidé považují za jakéhosi pokračovatele slavné bájné Atlantidy. Často se sem lidé dostanou pouze tehdy, když musí nouzově přistát letadlo mířící z Ameriky do Evropy. My se zaměříme nejen na vznik Azorských ostrovů, ale také na dva největší z nich.
Tektonický původ se nezapře
Azorské ostrovy vznikly díky činnosti dvou podmořských sopek. To logicky vyvolalo zemětřesení a následné se vylila láva. Díky tomu, že ostrovy leží přímo mezi severoamerickou a euroasijskou tektonickou deskou, gigantické erupce způsobily dokonce vznik horského pásma, jež se táhne napříč ostrovy. V některých místech právě vyvrásnilo až nad samotnou mořskou hladinu a naskytnou se vám úžasné pohledy.
Alto de Pico
Jako poslední se z mořských vln vynořil ostrov Pico, a to před více než 300 000 lety. Nádherný monumentální kužel Alto de Pico je ostatně i nejvyšší horou celého Portugalska. Jeho špičku nespatříte, jelikož se nachází až v mracích. Celková nadmořská výška této hory činí 2 351 metrů nad mořem. Jestliže se budete chtít podívat na vrchol, čeká vás zhruba čtyřhodinový výšlap. Poslední výbuch nastal v roce 1963.
Sao Miguel
Na Azorech žije v současné době zhruba 250 000 lidí. Celé souostroví nedisponuje hlavním městem. Největším městem je Sao Miguel s celkovou rozlohou 759 m2. Tvarem připomíná vorvaně, což je patrné na mnohých snímcích z ptačí perspektivy. Z míst, která stojí za to navštívit, jmenujme poutní klášter Nossa Senhora da Esperanca se sochou Ježíška. Za zmínku ale stojí i mnohá tektonická jezera, kterých je na ostrovech hodně. Jmenovat můžeme třeba Lagoas das Furnas.
Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.