Automobilky se snaží ze zákazníků ždímat peníze za již zakoupené věci, ne vždy se jim to však daří

Dost možná si ještě pamatujete na svůj první nákup automobilu. Mohli jste si vybrat jeho výbavu a teprve poté před vámi přistála konečná cenovka. Dnes ovšem všechno leckdy vypadá úplně jinak.

Získáte totiž automobil takříkajíc v plné polní. Tedy se všemi funkcemi a vychytávkami již zabudovanými. Ovšem pokud si za ně nepřiplatíte, nebudou vám fungovat. Podivné? Rozhodně ano.

Zákazníci celý systém obcházejí

Je trochu divné řídit auto, ve kterém už máte například vyhřívání sedadel, lepší zvuk na zadních sedačkách nebo nejrůznější funkce na palubní desce, jež však nemůžete používat. Nespoléhejte ani na klasické záslepky – leckdy se vám na displeji prostě jen objeví hláška o tom, že daná funkce není zakoupena.

A není divu, že se to zákazníkům nelíbí. Pomocí speciálních programů se leckdy snaží toto „zablokování“ ze strany automobilky obejít. A mnohdy úspěšně.

Foto: Pixabay

Jak nakupovat automobil

Ovšem nejde o jediné kritérium, které byste měli při koupi nového vozu zvážit. Pro začátek je klíčové naplánovat si rozpočet na nákup vozu a samozřejmě také na nutné provozní výdaje. V závislosti na třídě, stáří a technické vyspělosti by se rezerva, která zůstane na vašem účtu měla pohybovat mezi 10 a 30 % hodnoty vozu.

Pozor na spotřebu paliva

Buďte realističtí – většina kupujících počítá svou spotřebu paliva … z průměrné spotřeby paliv udávané výrobcem. Vždy je však nutné brát v úvahu skutečné podmínky provozu. Například běžný rodinný vůz se zážehovým motorem 1.6-2.0 obvykle spotřebuje ve městě 9-11 litrů paliva, i když parametry v prospektu říkají něco jiného. Diesely jsou v tomto ohledu jednoznačně úspornější.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Přizpůsobte si vůz podle vlastních potřeb | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.