Amalfi: Klenot Amalfského pobřeží s azurovým mořem a barevnými domy

V zálivu Salerno leží v ústí hluboké rokle na úpatí hory Monte Cerreto italské městečko Amalfi. Jako přímořské letovisko si ho oblíbili zejména příslušníci britské vyšší třídy na počátku 20. století, kterým se zalíbilo středomořské klima s mírnou zimou a horkým létem. Krásné prostředí jeho citronových hájů a historických pamětihodností objevili i další turisté, jež se sem každoročně sjíždějí ze všech koutů světa.

Jak se dostat do Amalfi

Pokud se do Amalfi rozhodnete vydat po vlastní ose, tak počítejte s tím, že jeho historické centrum je místem s omezeným provozem. Tudíž budete muset auto někde na parkovišti odstavit a chodit pěšky. Ostatně italský turistický průvodce radí si na cestu do Amalfi automobil vůbec nebrat a plout třeba ze Salerna po moři. Prý více vychutnáte jeho jedinečnost a úchvatné pohledy na město. Určitě to má něco do sebe, anebo možná průvodce dělal reklamu námořní trajektové dopravě. Ze Salerna přes Maiori také jezdí kyvadlová autobusová doprava společnosti SITA SUD.

Z historie Amalfi

Amalfi je geografickým a historickým centrem pobřeží Amalfi, které je od roku 1997 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Jeho počátky sahají až k Římanům. V raném středověku tu vznikla námořní republika, jež soupeřila s Pisou, Benátkami a Janovem. Zajímavou památkou na tuto dobu jsou Amalfské zákony, tedy sbírka námořních zákonů, která zde vznikla a která byla jako mezinárodní obchodní kodex dodržována od 12. až do 17. století. Období největšího rozkvětu námořní republiky spadá do období od 9. do 11. století.

V roce 1343 většinu města zničila vlna tsunami, kterou způsobila sopka Stromboli. Do středověké kultury se Amalfi zapsalo svými matematickými a právnickými školami. Z Amalfi pocházel i Flavio Gioia, jenž je některými historiky považován za vynálezce námořního kompasu. Pravděpodobnější ale je, že pouze podal zprávu o jeho existenci. Pravdou je, že navigátoři v Amalfi byli nejspíš prvními, kteří kompas využívali.

Amalfi, náměstí. Foto: Pixabay

Pamětihodnosti v Amalfi

Amalfi nabízí spoustu historických památek, takže jejich obdivovatelé si zde přijdou na své. Jsou to především starobylé katedrály, jež mnohé pocházejí až z 10. století. Mezi ně patří katedrála svatého Ondřeje na náměstí Piazza Duomo v centru města. Její fasáda je v působivém byzantském slohu a interiér v pozdně barokním. Zajímavá je i bazilika svatého Kříže, která je odsvěcená a najdete v ní Diecézní muzeum. Dalším kostelem z 10. století je Santa Maria Maggiore. A to není konečný počet sakrálních staveb, těch je v Amalfi patnáct.

Z ostatních památek stojí za povšimnutí fontána svatého Ondřeje s mramorovými sochami z 18. století, jež se nachází nedaleko stejnojmenné katedrály. V Mlýnském údolí na severu města je ve starobylé papírně Muzeum ručního papíru, jenž připomíná dlouholetou tradici jeho výroby v Amalfi.

Tajemství citronového likéru

V městečku pochopitelně nechybějí penziony a apartmány, v nichž je možné se ubytovat, a stylové restaurace s občerstvením. Určitě byste si neměli při návštěvě Amalfi nechat ujít ochutnávku citronového likéru Limoncello, jenž se podává jako digestiv po večeři. Vyrábí se z citronové kůry a je pro něho typický mírně zakalený vzhled. Vznikl pravděpodobně již na počátku 19. století. Po Campari je Limoncello druhým nejoblíbenějším likérem v Itálii.

Zdroj: https://sitasudtrasporti.it/campania/orari/, https://www.getyourguide.com/amalfi-l699/, https://www.museodellacarta.it/, https://mamalovesitaly.com/visiting-amalfi-town/

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.