Alpy ztrácí sníh? Třetina zmizela za posledních 100 let

Alpy jsou majestátním horským pásmem střední Evropy a čelí katastrofálním změnám. Vše ukazuje na to, že za posledních 100 let ztratily téměř třetinu svého sněhu. Tento úbytek není jen estetickým problémem – má hluboké ekologické, ekonomické a sociální dopady.

Nový sníh se netvoří jako dřív

Hlavním viníkem je samozřejmě globální oteplování způsobené naší činností. Zvýšení průměrné teploty o více než 1,5 stupně vede k tání ledovců, ale také k poklesu produkce čerstvého sněhu. Snížení sněhové přikrývky je jasným důkazem klimatických změn. Teplejší zimy a méně srážek vytvářejí začarovaný kruh, který urychluje ztrátu sněhu.

Ať už si to uvědomujeme nebo ne, sníh je zásadní pro zásobování vodou! Bez vody z tajících sněhů na jaře nemohou být naplněny rezervoáry. Sníh je důležitý i jako ochrana ledovců před táním a půdu před odpařováním vlhkosti.

Dopady na přírodu

Ztráta sněhu má významný vliv na přírodu. Horské ekosystémy, které jsou na sníh přímo závislé, čelí dramatickým změnám. Živočichové zde ztrácí své přirozené prostředí, vegetace postupně mizí a rovnováha horské fauny a flóry je ohrožena.

Foto: Pixabay

Boj s časem: Co lze dělat?

Situace v Alpách je dalším ukazatelem, jak naše jednání negativně ovlivňuje klima. Aby se zabránilo dalšímu úbytku sněhu, je nutné přijmout razantní opatření – a to jak globální, tak lokální. Krajina se nám mění pod rukama každou minutou a pokud nezačneme opravdu jednat, riskujeme, že další generace ani nebudou. A i když existují organizace jako Green deal, žádná z nich se opravdu nezajímá o životní prostředí.

Alpy jsou nyní jako kanárek v uhelném dole. Ukazují nám, co nás čeká, pokud nezastavíme globální oteplování. Je na nás všech, abychom začali chránit to, co ještě zůstává. Alpy – a celá naše planeta – na nás čekají.

Zdroje info: alpy.net, fortnatripu.cz

Náhledové foto: Pixabay