A tuhle si vezmu… Den svatého Valentýna měl vytlačit oblíbený pohanský svátek. O osudu milenců rozhodoval sud

Lidé ho milují i nenávidí. Den svatého Valentýna se vrací každý rok a těží z něj nejen páry, ale také nákupní centra. Všude jsou plyšoví medvídci, cukrovinky, růžová srdíčka a další kýče, které k tomuto svátku dnes již patří. Jak to ale vypadalo v minulosti a co stojí za slavením tohoto svátku?

Den svatého Valentýna je svátek slavený 14. února každý rok. Je to den, kdy lidé po celém světě vyjadřují svou lásku a náklonnost ke svým partnerům. Nejběžnější způsob, jak to udělat, je výměnou dárků, obvykle květin (zejména růže) a romantických karet.

Vše začalo už v antice

Tento den má své kořeny ve středověké Evropě a je pojmenován po svatém Valentýnovi, který byl spojován s láskou a romantikou. Pro mnoho párů je to příležitost strávit společný čas a vyjádřit si svoji lásku.

Katolická církev uvádí dokonce tři svaté se jménem Valentýn. Není proto zcela jasné, kvůli kterému se svátek slaví. Traduje se však, že jeden z nich vzdoroval v Římské říši císaři Claudiovi, který se rozhodl zakázat manželství mladým mužům. Valentýn je však i přes zákaz dál oddával, což byla později příčina jeho trestu a smrti.

Foto: Pixabay

Další muži z křesťanské historie, kteří nesli jméno Valentýn, zase podle záznamů pomáhali vězňům uprchnout. Všichni svatořečení však měli jedno společné: lásku, mír a hrdinství.

Pohanský svátek

Stejně jako se křesťanské Vánoce se snažily dlouhodobě vytlačit oslavy slunovratu, den svatého Valentýna měl nahradit pohanský svátek, který oslavoval boha plodnosti Fauna. Ženy v tento den dávaly kartičky se svými jmény do velkého sudu. Mládenci si jejich jména vytahovali, a pokud jim to ženy dovolily, mohli se stát jejich partnery.

Milostné dopisy v 18. století

Zatímco ve středověku nebyla velká část obyvatel gramotná, s příchodem osvícenství a vzdělaností se vše mění. I obyčejní lidé mohou psát a předávají si tak vzkazy. Není proto výjimkou, že v den svatého Valentýna svým milým posílají láskyplné dopisy a snaží se jim vyznat své city.

Kartičky, známé jako „valentýnky“ se od té doby šíří a v některých státech, jako je USA, Velká Británie nebo Francie tuto tradici milují dodnes.

V České republice taková tradice není úplně zvykem, ale to neznamená, že se do ní nemůžete zapojit. Stačí jen vytvořit vlastní kartičku nebo ji pořídit v papírnictví, vyznat někomu lásku a poslat ji poštou. I kdybyste měli vyznat lásku jen své rodině, uděláte někomu radost a svátek pro vás získá nový smysl.

 

Zdroj: https://ceskokrumlovsky.denik.cz/zpravy_region/kdo-byl-svaty-valentyn-to-se-dodnes-nevi20090212.html, https://stips.cz/svaty-valentyn-kdo-to-byl-proc-se-slavi-v-unoru, https://www.colorland.com/cz/inspirace/vylentyn-historie-tradice

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.