A kdy se u nás schválí prodej hmyzu na jídlo? V Singapuru už to udělali

V Evropské unii jsme přišli na to, že krávy a prasata vypouštějí ze svých útrob plyny a zaneřáďují jimi vzduch. Kvůli tomu dochází ke globálnímu oteplování a v létě zmíráme pod jhem ostrého slunečního světla a extrémních hiců. V zimě to tolik nevadí, aspoň ušetříme na otopu. V Dánsku od roku 2030 zavedou zelenou daň na chov tohoto dobytka. Co ale může nahradit konzumaci červeného masa a produktů z něho? No přece hmyz. Ten totiž asi neprdí.

Je libo cvrčka nebo moučného červa?

Singapore Food Agency nedávno vydala oběžník pro obchodníky s potravinami, ve kterém s okamžitou platností umožní dovoz hmyzu a hmyzích produktů, jež mají být určené pro lidskou spotřebu nebo jako krmivo pro zvířata. Na základě tohoto oběžníku povolila agentura dovoz zatím asi dvaceti druhů hmyzu. Konkrétně se to týká pěti druhů cvrčků, tři druhy sarančat, kobylky, sedm druhů larev brouků včetně moučných červů. Už se vám při přečtení jejich názvů sbíhají sliny? Mňam, taková lahůdka na talíři se hned tak nevidí.

V Mexiku, Thajsku a Indii hmyz běžně jedí

Zastánci stravy založené na hmyzím proteinu si mohou mnout ruce, protože konečně budou mít k dispozici to, po čem tak moc touží. Patří k nim i australská entomoložka Skye Blackburnová, jež se o konzumaci hmyzu svou prací zasazuje. Kdo chce na svých cestách ochutnat exotická hmyzí jídla, může navštívit takové země, jako je Mexiko, Thajsko a Indie, kde se šestinozí živočichové z kmene členovců běžně konzumují jako základní potravina. Nyní k nim přibude tedy i Singapur. A v dalších letech, kdoví, třeba i EU. Zatím si u nás lze pochutnat třeba na cvrčcích v čokoládě, což je ovšem bráno spíše jako exotická lahůdka než běžné jídlo.

Foto: Pixabay

V Davosu se shodli na tom, že hmyz je pro nás budoucnost

Už v roce 2022 se na Světovém ekonomickém fóru v Davosu řeklo, že hmyz je přehlíženým zdrojem bílkovin a zároveň způsobem, jak bojovat proti změně klimatu. Rozdíl mezi proteinem z hmyzu a proteinem z červeného masa je spíše kulturní a společenský, jinak jsou údajně v podstatě totožné. Takže by mělo být jedno, jestli si na oběd dáte pečenou vepřovou krkovici, nebo smažené moučné červy.

Zdroj: https://www.weforum.org/agenda/2022/02/how-insects-positively-impact-climate-change/, https://www.iflscience.com/singapore-approves-20-species-of-insect-for-sale-as-food-75059

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.