Identická jednovaječná dvojčata jsou mýtus. Nový výzkum odhalil, že nic takového neexistuje
Identická jednovaječná dvojčata jsou mýtus. Nový výzkum odhalil, že nic takového neexistuje. Výzkumy jednovaječných dvojčat věda užívá především pro určení původu nemocí a rysů. Na základě těchto výzkumů lékaři určí, zda je původ nemoci genetický, anebo pochází z prostředí, ve kterém se postižený jedinec nachází. Nový výzkum tuto teorie ale možná změní.
Zjednodušeně řečeno v případě, že jedno z dvojčat trpí chorobou u níž není jasný její původ, porovnávají vědci stav s druhým z dvojčat a hledají odlišnosti. Základem této teorie je podmínka stejné genetické stavby. V případě, že druhé z dvojčat nejeví známky tohoto onemocnění, původ hledají vědci v prostředí.
Jednovaječná dvojčata se často odlišují
Tuto teorii ale narušuje nedávný výzkum islandských vědců publikovaný v magazínu Nature Genetics. Vědci se zabývali stavbou DNA u 381 párů jednovaječných dvojčat. Jejich výzkum ukázal, že dvojčata se v průměru liší 5,2 znaky v genetické stavbě. Výzkum navíc odhalil, že počet genetických odchylek není stabilní.
- 39 párů ze zkoumaných dvojčat jevilo 100 a více genetických odlišností.
- 38 párů dvojčat bylo geneticky naprosto shodných.
Foto: Pixabay
Rozdíly vznikají již v období vývoje
Vědci se shodují, že tyto odlišnosti ve stavbě DNA začínají již ve fázi prenatálního vývoje. Dvojčata se vyvíjejí rozdělením původního embrya na dvě, v některých případech i více, částí. Toto rozdělení ale často není naprosto přesné.
Ve většině případů se od embrya neoddělí jeho přesná polovina, ale pouze skupina buněk. Množství takto oddělených buněk určuje počet genetických odlišností. Čím nerovnoměrněji se embryo rozdělí, tím více genetických odlišností dvojčata mají.
Objevují se četné rozdíly
Výzkum vědců ukazuje, že i přes fyzickou podobu se jednovaječná dvojčata liší. Do budoucna to může znamenat potlačení teorie o původu jednotlivých onemocnění a rysů jednotlivců. Prostředí, ve kterém se dvojčata následně pohybují, tak nejspíše hraje mnohem větší roli.
Zdroj: Zdroj: Jonsson, H., Magnusdottir, E., Eggertsson, H.P. et al. Differences between germline genomes of monozygotic twins. Nat Genet 53, 27–34 (2021). https://doi.org/10.1038/s41588-020-00755-1, https://www.livescience.com/identical-twins-dont-share-all-dna.html
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.