Jeskyně Šipka ukrývala čelisti neandertálského dítěte

Jeskyně Šipka

Jeskyně budí pozornost. Mnohdy ukrývají unikáty. Nejinak je tomu i v případě jeskyně Šipka. Co odhalil zdejší archeologický výzkum? Čím se jeskyně dostala do českého i světového podvědomí?

Nejen jeskyně v Iráku, ale i v České republice se dostala do světového podvědomí po objevu spodní čelisti neandertálského dítěte, jde o tzv. Šipecké čelisti.

Archeologický výzkum

V letech 1879 až 1887 zde prováděl archeologický výzkum Karel Jaroslav Maška. Učitel na gymnáziu v Novém Jičíně zde v roce 1880 objevil ve vchodu do chodby nazývané jako jezevčí díra část čelisti neandertálského dítěte.

Karel Jaroslav Maška zde během průzkumu objevil i druhou chodbu do jeskyně a v ní krápníkovou výzdobu. Chodbu tak pojmenoval Krápníkovou chodbou. Výzdoba je bohužel dnes z větší části zdevastována lovci suvenýrů. Učitel Maška tak svými nálezy a výzkumem dokázal, že jeskyně byla i krátkodobě obývána pravěkými lovci. Bylo tak prokázáno, že v jeskyni pobývali nějaký čas jak neandertálci, tak i lovci mamutů. Byly zde totiž nalezeny kosti a zuby pravěkých zvířat.

Jeskyně coby nejznámější krasový útvar

Jeskyně Šipka patří mezi nejznámější krasový útvar štramberského krasu. Vznikla s největší pravděpodobností působením vodního toku, a to již v době před dobou ledovou. Při ústupu ledovce byly jeskyně rozšiřovány rozmrzajícími vodami.

Jeskyně o šířce 8 m a výšce 3,8 m je orientována na sever. V přední části Krápníkové chodby jsou na stropě trosky tehdejší bohaté krápníkové výzdoby, avšak zničené lidmi krátce po jejím objevení v roce 1880. Chodba je dlouhá 38 m, široká 3 až 4 m a vysoká až 5 m. Před jeskyní se nachází busta akademického malíře Bohumíra Jaroňka, jenž často navštěvoval a maloval Štramberk.

Šipka

Jeskyně Šipka foto autor: Jan Polák

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C5%A0tramberk,_are%C3%A1l_jeskyn%C4%9B_%C5%A0ipka_(03).jpg

Vstup do jeskyně Šipka byl zakázán, a to z bezpečnostních důvodů kvůli podezření na změny a posuny kamenných bloků. Oblast tak byla na konci září roku 2024 vymezena páskou. Nyní je již vše zpřístupněno. Vstup do jeskyně je na vlastní nebezpečí a za nezletilé zodpovídá doprovod.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/objev-sipecke-celisti-v-jeskyni-sipka?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=MGNS_PMAX-2_SS&utm_id=20362053483&gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAoJC-BhCSARIsAPhdfSi9TCQIVn-ooiHVKaPnUVjAZ56xvXOlo28u2lFqgWLOo6grl6QZHz8aAokjEALw_wcB

https://www.lasska-brana.cz/cz/subjekt/jine-zajimavosti/jeskyne-sipka

Náhledové foto: autor Meridas

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jeskyn%C4%9B_%C5%A0ipka.jpg