Na hrad Cimburk u Koryčan můžete jít na výlet i v zimě

Některé historické pamětihodnosti nezavírají své brány ani v zimním období. Platí to i pro zříceninu hradu Cimburk, která se nachází v nadmořské výšce 421 metrů nedaleko města Koryčany. V minulosti to býval hrdý strážce dvou důležitých obchodních cest – do Uherského Hradiště a do Kroměříže. Dnes z něho zůstaly jen romantické trosky.

Bernard z Cimburka a markrabě Jan Jindřich Lucemburský

Hrad Cimburk nechal postavit Bernard z Cimburka v první polovině 14. století. Tento šlechtic sloužil ve službách krále Jana Lucemburského jako zemský podkomoří. Později se Cimburkové dostali do konfliktu s moravským markrabětem ohledně sporného držení svého tovačovského panství. Vnuk zakladatele hradu své cimburské panství prodal Jan Jindřichovi, moravskému markraběti, jinak také bratrovi krále Karla IV. Markrabě se pustil do přestavby palácové části hradu, kterou ale dokončil až jeho syn Jošt.

Husité hrad poškodili, Švédové ho nedobyli

Během husitských válek Cimburk poškodili husité, později zase vojska uherského krále Matyáše Korvína. Vždy se ale hrad dočkal obnovy. V 16. století byl zdokonalen jeho fortifikační systém výstavbou bašt. Když okolo hradu v době třicetileté války táhla švédská vojska, hrad nedobyla. V období vpádu Turků na Moravu se Cimburk stal útočištěm místních obyvatel. Svou obrannou funkci ztratil po definitivní porážce Turků u Vídně v roce 1683. Pak už sloužil jen jako sídlo lovčího a k ubytování lesního personálu velkostatku. V roce 1709 se o Cimburku píše jako o pustém hradu.

Foto: Jiří Sedláček, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Overview_of_sign_at_Cimburk_Castle_in_Kory%C4%8Dany,_Krom%C4%9B%C5%99%C3%AD%C5%BE_District.jpg

Záchrana hradu

Ve své době byl Cimburk jedním z nejhezčích moravských hradů. V 15. století zaujímal mezi nimi velmi významné místo. Do současnosti se ale zachoval jako zřícenina, s jejíž záchranou se začalo v roce 1994. Byla staticky zajištěna a některé části byly opraveny, severovýchodní bašta dostala zastřešení a nyní slouží pro pořádání kulturních akcí.

Na hrad Cimburk celoročně

Hrad Cimburk je veřejnosti otevřený po celý rok. Od září do dubna je k dispozici v čase mezi 10:00 až 17:00 hodin. Základní vstupné činí 80 Kč, studenti a důchodci platí 60 Kč, děti do 15 let to mají za 15 Kč a děti do 6 let mohou vstoupit na hrad zdarma. Do hradu si můžete vzít s sebou i psa, ale pouze na vodítku. Ten má vstup zdarma.

Nejbližší kulturní akce, která se na hradě Cimburk bude letos konat, je šermířský turnaj dne 3. května 2025 od 14:00 hodin. Dne 31. května 2025 se můžete těšit na XIV. Cimburský košt vín a 14. června 2025 se uskuteční setkání malých pivovarů. Prostě na Cimburku se stále něco děje.

Zdroj: https://www.region-kromerizsko.cz/misto/229/757-pro-turistickou-znamku-na-hrad-cimburk, https://cimburk.eu/kulturni-akce/

Náhledové foto: Doronenko, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Castle_Cimburk,_okres_Krom%C4%9B%C5%99%C3%AD%C5%BE_14.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.