Rok bez Slunce – jediná sopka dokázala ovlivnit klima na celé polokouli a způsobit pád Římské říše
Rok bez Slunce – jediná sopka dokázala ovlivnit klima na celé polokouli a způsobit pád Římské říše. V roce 536 postihla lidstvo mimořádná katastrofa, která měla zničující dopady na celou planetu. Dnes se o ní příliš neví, protože lidé tehdy neměli mobily a další techniku, takže svět nemohly obletět šokující záběry kouřícího vulkánu. Přesto rozhodně stojí za víc než zmínku.
Výbuch sopky způsobil, že sluneční paprsky přestaly dopadat na Zemi, a svět se ponořil do temnoty. Tato situace trvala přibližně 18 měsíců a vedla k mnoha dramatickým (nejen klimatickým) změnám, které zasáhly zejména severní polokouli.
Když bouchne jedna sopka…
Vědci z webu ScienceNorway se rozhodli jít po stopách této skoro neuvěřitelné události. Zjistili, že erupce vytvořila hustý oblak plný vulkanického prachu, který blokoval sluneční svit a způsobil výrazné ochlazení planety. Toto období, známé jako „Fimbulwinter“ nebo také „Rok bez slunce“, přineslo rozsáhlý hladomor, masovou migraci obyvatel, válečné konflikty a smrtící epidemie. Tou nejvýznamnější byla morová nákaza způsobená bakterií Yersinia pestis. Ta si vyžádala desítky milionů obětí a přispěla k pádu Římské říše.
Foto: Pixabay
Jak se pátralo? Stopy v ledovcích a důkazy z Islandu
Možná si říkáte, jak je možné, že o tak staré události tolik víme. Moderní věda odhalila tuto historickou katastrofu díky analýze vzorků ledu ze švýcarských ledovců. Ty obsahovaly mikroskopické částice vulkanického skla, které se shodovaly s horninami z islandských sopek. Když si vědci toto ujasnili, rázem měli jasno – právě tyto erupce byly s největší pravděpodobností zdrojem onoho zničujícího oblaku.
Klimatické změny byly dlouhodobé
Jde o krásnou ukázku toho, jak může jedna jediná událost výrazně ovlivnit dění kolem sebe. Kvůli ochlazení a poklesu teploty docházelo ke zpomalení růstu stromů a celkové devastaci zemědělství. Hladomor a jeho důsledky ovlivňovaly život na Zemi ještě dlouhá desetiletí. Podnebí se začalo vracet do běžných podmínek až kolem roku 660, tedy po více než 124 letech. Jde o důležitou ukázku toho, že proti silám přírody je lidstvo stále ještě bezmocné.
Zdroj: https://www.sciencenorway.no/archaeology-climate-cultural-history/the-long-harsh-fimbul-winter-is-not-a-myth/1613223, https://www.ancientpages.com/2021/05/25/mysterious-black-cloud-caused-a-global-catastrophe-in-536-a-d-and-18-months-of-darkness/
Náhledové foto: DALL-E
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.