Proč vyhynuli mamuti? Důvody jsou přinejmenším zajímavé
Když se řekne pravěk, mnohým z nás se nevybaví naši prapředkové, ale mamuti. Tato obrovská zvířecí monstra žila nejspíše pouze v nejstarších dobách a nepřestávají fascinovat lidi ani dnes. My se právě na mamuty zaměříme podrobněji v následujících řádcích. Podíváme se nejen na jejich charakteristiku či život, zaměříme se také na to, proč vlastně tato zvířata vyhynula.
Poslední generace mamutů žila před 4000 lety
Je to tak. Jednalo se o mamuty srstnaté. Žili na Wrangelově ostrově. Ten leží zhruba u pevninské Sibiře a jeho délka činí zhruba 150 kilometrů. Na ostrově se nacházela už jen hrstka přeživších kusů, kteří vymřeli před zmíněnými 4000 lety. Proč ale mamuti z ostrova vlastně zmizeli? Odpověď na tuto otázku se dodnes nějak nedaří zjistit.
Klimatické změny, nebo přítomnost lidí?
Tyto alternativy jsou jistě ve hře. První mamuti srstnatí se vyvinuli zhruba před 800 000 lety. Milovali velké travnaté plochy a nacházeli se ve velkém množství jak v Evropě, tak nejspíše také v Severní Americe. Poté, co ustoupili ledovce, se mamuti začali stěhovat. Počty jejich stád také snižoval člověk, který je lovil. Většina mamutů zemřela a nakonec došlo k onomu exodu na zmíněný ostrov.
Škodlivé mutace mamutů na Wranglerově ostrově
Bylo prověřeno celkem 21 genomů mamutů srstnatých z různých dob, v nichž žili. Podle vědců byli mamuti tak izolovaní, že se v dané populaci velmi rychle nahromadily mutace, jež byly škodlivé. Jinými slovy, nejspíše došlo k příbuzenskému množení těchto zvířat a jejich degeneraci. Toto ale někteří vědci také popírají a genetický kolaps mamutů považují za nepravděpodobný.
Možná choroba?
Úbytek počtu mamutů na Wranglerově ostrově byl zřejmě hodně rychlý. To by mohlo nasvědčovat také nějaké chorobě. Jinak za vyhynutím mohou stát také dlouho trvající sucha, případně bouře a podobné vlivy. Zárodky jakýchkoli chorob se vzhledem k době, kdy mamuti žili, dají najít jen velmi složitě.
Zdroje info: Autor, https://www.nationalgeographic.com/science/article/woolly-mammoth-last-extinction-genetics, https://www.nature.com/articles/nature.2017.21575, https://www.bbc.com/news/science-environment-39142941
Mamuti: Náhledové foto Pixabay
Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.