Česko razí nové mince – lidi zaskočila jejich hodnota

Klíčová slova: Česká národní banka, sběratelské mince, investice do zlatých mincí, české dukáty, Svatováclavské dukáty

Česko razí nové mince – lidi zaskočila jejich hodnota. Čas od času se na českém numismatickém trhu objeví zajímavé rarity. A vyplatí se o nich vědět. Slouží totiž nejen jako sběratelské kuriozity. Málokdo ví, že když jde o mince vydané ČNB, můžete s nimi rovněž legálně zaplatit kdekoliv, kde chcete. Skoro nikdo to samozřejmě nedělá, protože by se tím připravil o veškerý investiční potenciál těchto mincí, ale ta možnost tu je. A co se tedy na razidlech ČNB urodilo letos?

Zlaté dědictví: Co dělá nejnovější zlaté mince tak výjimečnými?

Letos na podzim představila Česká republika další oslnivý přírůstek do své bohaté numismatické tradice – sérii zlatých mincí, které mají uctít minulost a zároveň nabídnout šikovnou investiční příležitost do budoucna. Takové spojení příjemného s užitečným.

Žena se snažila obnovit propadlý certifikát Česko razí nové mince – lidi zaskočila jejich hodnota

Foto: Pixabay

Jde o mince známé jako české dukáty. Že jde o platidlo minulosti? Ale kdeže. Už se zase razí, a to pěkných pár let. První limitovaná edice svatováclavských dukátů vznikla po založení Československa, a to přímo pod taktovkou Aloise Rašína. Tenkrát bylo vyraženo pouze 1 000 mincí. Každá mince byla jedinečná, neboť pro každý kus byla použita nová raznice (a tyto raznice bylo možné s mincemi i zakoupit – nikdo jiný si tak podobný unikát pořídit nemohl).

Další várka dukátů vyrazila do světa letos

A podobný klenot (byť už bez raznic) si můžete pořídit i dnes. Česká národní banka (ČNB) totiž vydala hned 35 000 zlatých mincí, speciálně vytvořených pro sběratele a nadšence. Podle oficiálního popisu jsou všechny do jedné poctou ikonickým svatováclavským dukátům raženým na počátku 20. století.

Cena jedné mince při jejich prvním vydání činí 8 960 Kč. Tohle číslo přijde lidem poměrně zajímavé – i nás popravdě zaskočilo. Ale kdybyste očekávali, že bude souviset s historií třeba sv. Václava, spletli byste se. V této době (tedy v roce 896) vládl českým zemím Spytihněv I., svatý Václav se narodil až o nějakých 11 let později. Žádnou utajenou symboliku v tom tedy nehledejte. I tak však jde o poměrně zajímavou minci.

 

Zdroj: https://www.numismatikapesek.cz/mince-ceskoslovensko/strana-11/?pv108=174&srsltid=AfmBOooESr_TJ6RNj0K3gMSAJYz0LsdszX2L3XsU0vX8KBYNCDVl8YUg, https://cs.wikipedia.org/wiki/896, https://www.youtube.com/watch?v=6-qE6cWMe9Y, https://www.cnb.cz/cs/cnb-news/tiskove-zpravy/Zlata-obchodni-mince-s-motivem-svateho-Vaclava/

Náhledové foto: DALL-E

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.