Předvánoční houbaření: Penízovka sametonohá a hlíva ústřičná v hlavních rolích
Vánoce jsou doslova za rohem a člověk je už v plném shonu. Pečení cukroví, úklid domácnosti a nakupování. To je jenom malý výčet tradičních činností, které řešíme. Možná by i proto stálo za to občas vyrazit do přírody, třeba i na houby. Ne, nemusíte si ťukat prstem na čelo, zimních hub roste ještě nyní v lesích dostatek. Vždyť ani mrazy ještě úplně nedorazily a sníh se nachází pouze ve vyšších polohách. Podívejme se tedy, co se dá ještě v lese najít.
Hlíva ústřičná jako zimní klasika
Mrazy hlívě ústřičné nijak výrazně nevadí a najít ji v lese je mnohem příjemnější než v regálu nějakého supermarketu. Hlívu ústřičnou lze poznat velmi jednoduše podle klasických trsů a šedé barvy klobouku či světlých lupenů. Typický je u hlívy ústřičné třeň, který roste bočním směrem. V lese se lze setkat i s hlívou plicní. Hlíva ústřičná je také charakteristická poměrně velkými trsy.
Hlíva ústřičná: Foto Zdeněk Pelda
Skvělá penízovka sametonohá
Tato houba je vynikající. Mnozí milovníci hub ji dokonce upřednostňují před některými hřibovitými houbami. Nyní v zimě stojí za to se po plodnicích podívat. Splést si ji s něčím jiným jen tak nejde. Krásné zlatavé kloboučky rostoucí z pařezů a uhnilých dřev nemá žádná jiná houba. Samotné třeně jsou tuhé a nekonzumují se.
Penízovka sametonohá: Foto utor Stu’s Images https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flammulina_velutipes,_Velvet_Shank,_UK.jpg
Pařezník pozdní
Také poměrně zajímavá houba nevalné chuti. Na rozdíl od hlívy ústřičné má klobouk zbarvený do žlutého až hnědoolivového odstínu. Lupeny jsou u této houby oddělené typickým oranžovým kroužkem od klobouku. Chuť pařezníku bývá nahořklá, takže se ke konzumaci příliš nevyužívá.
Pařezník pozdní: Foto Zdeněk Pelda
Březovník obecný
Výbornou volbu představuje také Fomitopsis betulina, dříve Piptoporus betulinus, tedy březovník obecný. Ten roste pochopitelně na břízách, tedy těch poničených, či zetlelých. Vyznačuje se půlkruhovým tvarem a také barvou, která přechází od bílé až po šedou či hnědou. Mladé plodnice březovníku obecného se hodí na nakládání do octa.
Březovník obecný: Foto Radek Štěpán
Zdroje info: Autor, https://www.nasezahrada.com/brezovnik-obecny-leciva-houba-se-zajimavou-historii/,https://www.nasezahrada.com/hliva-ustricna-v-lese-jako-predvanocni-darek/, https://www.nasdum.eu/hliva-ustricna-je-v-kuchyni-stale-oblibenejsi-muzete-si-ji-vypestovat/
Hlíva ústřičná: Náhledové foto Pixabay
Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.