Cestování v době adventu a Vánoc: tradiční trhy, hory i exotika
Češi jsou národem cestovatelů. Během prosince míří na vánoční trhy do okolních zemí a po Vánocích si berou dovolenou na lyžování v alpských zemích. Stále větší podíl vycestování rovněž připadá v posledních letech i na cíle v teple a exotice. Ale pozor: i během jediného dne za hranicemi může člověk přijít k úhoně nebo způsobit rozsáhlou škodu. Řešením je cestovní pojištění.
Během adventu vyjíždějí Češi užít si předvánoční atmosféru ve městech s vyhlášenými trhy v okolních zemích. Nejpopulárnější Vídeň nabízí hned více lokalit s tradiční příjemnou atmosférou. Podle pražské kanceláře City of Vienna se mohou návštěvníci letos vypravit na celkem 14 trhů rozmístěných po celém městě se skoro 800 stánky. Nejznámější trh před radnicí letos zdobí 34metrový smrk, který 16. listopadu slavnostně rozsvítil starosta města. Vedle Vídně jezdí turisté v Rakousku rádi i do Salcburku nebo do Innsbrucku. V Německu nejvíce lákají nejstarší trh v Drážďanech (poprvé se údajně konal už v 1. polovině 15. století), dále Mnichov, Norimberk nebo třeba rozlohou největší tržiště v Lipsku. Oblíbené jsou i adventní trhy v historickém Krakově, anebo v Budapešti.
Vždy jen s cestovním pojištěním
I když se na to často zapomíná, každý výjezd za hranice, byť i jen na pár hodin, by měl být spojen s uzavřením komplexního cestovního pojištění. „To by mělo zahrnovat vedle léčebných výloh také pojištění odpovědnosti,“ připomíná Eva Trajboldová z pojišťovny UNIQA. Občas se stane nemilá událost, jejíž náklady by ale mohly významně zatížit rodinný rozpočet. „Dítě našeho klienta v německém obchodě převrhlo z nepozornosti několik lahví, které dominovým efektem zbořily a vyteklým alkoholem poničily celou dekoraci. Škodu ve výši několika tisíc EUR naštěstí krylo pojištění odpovědnosti z komplexního cestovního pojištění. Pokud by ho neměli, asi by jim už na dárky ten rok nezbylo,“ líčí Eva příběh z adventního zahraničního zájezdu jednoho z klientů. Přitom cena pojištění pro celou čtyřčlennou rodinu byla v tomto případě 80 korun.
Z pojištění lze hradit i náklady na ošetření a lékařskou péči nebo dokonce hospitalizaci v zahraničí, protože v EU lze sice čerpat akutní zdravotní služby na naši tuzemskou kartičku pojištěnce, nicméně spoluúčast pacienta je mnohem vyšší než u nás. Tu uhradí právě cestovní pojištění, stejně jako případně potřebný nákladný speciální převoz pacienta zpět do ČR.
Foto: Pixabay
Na lyže s připojištěním zimních sportů
Čechy řadí jejich lyžařská vášeň na čtvrté místo na světě v přepočtu lyžařů na počet obyvatel. Nejčastějšími destinacemi, kam se za zasněženými kopci vydávají, jsou Rakousko, Itálie, a dále Slovensko, Francie a Švýcarsko. V zemích EU i ve Švýcarsku platí našim občanům pro případ ošetření kartička veřejného zdravotního pojištění EHIC. Češi mají nárok na stejnou péči jako místní obyvatelé, nicméně je nutné platit stejnou spoluúčast jako lokální pacienti. Kromě toho je vedle veřejné sítě k dispozici i řada privátních zdravotnických zařízení, kde se platí vše.
Nejjednodušší situace je na Slovensku, kde s kartičkou EHIC vystačíte všude. Jedinou výjimkou je případný zásah Horské služby: vyhledání postiženého turisty, ošetření a transport (helikoptérou) do nemocnice. Zásah HS stojí v průměru aktuálně 350 EUR, ale nasazení vrtulníku prodraží intervenci až na několik tisíc EUR. „I zdánlivě nenáročná odpolední túra se může kvůli náhlé změně počasí, mlze nebo zranění změnit v drama, kterou vyřeší až záchranná akce s nasazením veškeré techniky. Bez pojištění vás i u sousedů pak může zaskočit účet na desítky tisíc korun,“ upozorňuje Eva Trajboldová z UNIQA.
Jede-li český turista do ciziny na lyže, měl by si k běžnému komplexnímu tarifu pojištění připojistit zimní sporty. K nim patří všechny běžné: zejména sjezdové lyžování a snowboarding na vyznačených k tomu určených tratích, ale i běh na lyžích, pohyb na sněžnicích, sáňkování nebo bruslení, plánuje-li je během pobytu aktivně provozovat. Pozor: pohyb sportovců mimo vyznačené trasy je z pojistné ochrany zpravidla vyloučen!
Kde je pojištění odpovědnosti povinné
I na lyže se vyplatí uzavřít v rámci cestovního pojištění i pojištění odpovědnosti. V Itálii je dokonce od roku 2022 povinné. Nedodržení je pokutováno až částkou 150 EUR a odebráním skipasu. „Konkrétně pro Itálii doporučujeme sportovcům vyšší hladinu krytí v pojištění odpovědnosti, protože poškození tam žádají zpravidla jedny z nejvyšších odškodnění v Evropě vůbec a jsou ve vymáhání velmi úspěšní,“ zdůrazňuje Eva Trajboldová. Je běžné, že osoby, jimž vznikla srážkou s naším lyžařem na sjezdovce újma, zapojí do řešení specializované advokáty.
Cesty za teplem
V poslední době míří tisíce Čechů v zimě i do exotických zemí, velká část z nich právě na přelomu roku. V popředí zájmu jsou Thajsko, Spojené arabské emiráty a Egypt. Češi si také oblíbili cesty do Dominikánské republiky, na Zanzibar, Maledivy, Mauricius či Madagaskar. „Cílové destinace jsou vždy ovlivněny především počasím, leteckým spojením a cenou. Vévodí turistická centra s přímým leteckým spojením,“ říká Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří.
Je-li zájezd pořízený přes cestovní kancelář, zpravidla je pojištění součástí balíčku služeb. Vyplatí se ale zajímat se, jak a do jaké výše kryje případné škody. Lze se ještě i individuálně připojistit. Jede-li turista na vlastní pěst, musí si komplexní cestovní pojištění sjednat sám. Výši pojistných částek je třeba volit podle vzdálenosti od domova, místní infrastruktuře, kvality zdravotnictví a úrovně lokálních cen.
Foto: Pixabay
Připojištění storna
Připojištění stornovacích poplatků pro případ, že nebude možné na již zaplacenou dovolenou odjet, si lze pořídit jak v individuální verzi (turista si kupuje cestovní služby sám), tak i hromadné verzi (zájezd přes CK). Nejčastějšími překážkami pro vycestování jsou akutní úraz nebo onemocnění, případně další události. „V UNIQA k nim počítáme například předvolání k soudu, úmrtí blízké osoby, nesložení závěrečných zkoušek, zrušení svatby, rozvod nebo neodkladnou péči o domácí zvíře,“ vyjmenovává Eva Trajboldová. Připojištění storna se vztahuje i na další osoby, které byly uvedeny v cestovní a pojistné smlouvě. Připojištění storna je ale nutné si sjednat nejpozději do 24 hodin po zaplacení cestovních služeb a kryje vynaložené náklady na cestu až do výše 80 %.
Zdroje info: uniqa.cz, ackcr.cz
Náhledové foto: Pixabay
Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.