Zelená Antarktida je neblahým znamením pro svět
Antarktida je všeobecně považována bílý kontinent. Toto označení si vysloužila díky trvale přítomné sněhové přikrývce, jež donedávna byla pro ni typická. Fotografie z poslední doby však říkají něco jiného. Antarktida se začíná zelenat. A to není vůbec dobře.
Globální oteplování se dotklo už i Antarktidy
Upozorňuje na to mapa nově vytvořená NASA Earth Observatory. Podle ní se množství zelené vegetace v této lokalitě zvýšilo více než desetinásobně. Zjistila to nedávná studie podle analýzy archivů družice Landsat z let 1986 až 2021. Plocha vegetačního pokryvu Antarktického poloostrova se zvýšila z 0,863 km2 v roce 1986 na 11,947 km2 v roce 2021. Tento trend bohužel ukazuje na budoucí velké změny v suchozemských ekosystémech Antarktického poloostrova.
Přečtěte si: Proč byste neměli pusinkovat malé miminko
V posledních 60 letech zažila Antarktida významný nárůst teploty, a to nejvíce v její západní části a na již zmíněném Antarktickém poloostrově. Zajímavé je, že k tomu dochází rychleji, než je globální průměrné oteplování. S tím samozřejmě souvisí pokles ledové a sněhové pokrývky a odhalování půdy.
Cestovní ruch a invazivní rostliny
Cestovní ruch spojený s návštěvou Antarktidy má na svědomí zanesení semen invazivních druhů rostlin. Původní řasy, lišejníky a mechy, jež se usazují mezi písčitými zrny, vytvářejí povrch pro růst dalších organismů. Mechová společenstva tak sehrávají důležitou roli při přeměně holých skal na půdu porostlou vegetací. Díky rostoucím teplotám se daří i původním dvěma antarktickým druhům cévnatých rostlin, na které v Antarktidě narazíte stále častěji.
Foto: Pixabay
Negativní dopady zelenání Antarktidy
Změna barvy ledu a růst řas má dopad na celý ekosystém Antarktidy. Může ovlivnit život tučňáků, tuleňů a dalších zvířat, která jsou závislá na ledovém prostředí. Rozšiřování zelených ploch a tání zdejších ledovců přispívá ke zvyšování hladiny moří, což ohrožuje pobřežní oblasti po celém světě. A proto tu v EU máme Green Deal, který tomu pomůže zabránit. Ovšem za předpokladu, že se svou troškou do mlýna, respektive klimatické neutralitě, přispějí i ostatní země.
Zdroj: https://www.nature.com/articles/s41561-024-01564-5, https://www.iflscience.com/maps-show-antarctic-is-turning-green-with-plant-life-a-troubling-sign-for-the-planet-77110
Náhledové foto: Pixabay
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.