Oblohou proletěl zdivočelý asteroid, lidem se povedlo natočit ohnivou kouli

Klíčová slova: ohnivá koule asteroidu, dopad asteroidu na Sibiři, XA1 2024, lov meteoritů, technologie detekce asteroidů, asteroid,

Oblohou proletěl zdivočelý asteroid, lidem se povedlo natočit ohnivou kouli – doslova totiž zapálil oblohu v ohromující ohnivé show!

Tahle klidná prosincová noc (konkrétně mluvíme o 3. prosinci letošního roku) se na první pohled zdála docela obyčejná. Tedy přesně do chvíle, kdy se astronomové, amatérští hvězdáři i docela obyčejní lidé z ulice dočkali nebeské světelné show.

A to díky tomu, že malý asteroid, oficiálně pojmenovaný 2024 XA1, vstoupil do zemské atmosféry. Kamery z Ruska i odjinud jeho ohnivý sestup velmi podrobně zachytily a ukázaly tak všem, kdo v tu dobu nemohli být vzhůru, zářivou ohnivou kouli, která na chvíli ozářila oblohu nad východní Sibiří.

Cesta asteroidu k Zemi

Asteroid 2024 XA1, původně zapsaný v katalogu pod poněkud záhadným označením C0WEPC5, vletěl do zemské atmosféry ohromující rychlostí 11,5 km/s (přibližně 41 400 km/h). a právě tato rychlost nám nachystala společně s úhlem vstupu 58 stupňů opravdu dramatický výstup. Na první z videí, které jeho průlet zachytilo, se můžete podívat ZDE. A tady je druhé video. Běhá z toho mráz po zádech, že?

Zemi zasáhl zdivočelý asteroid, lidem se

Foto: Pixabay

Nebyl nebezpečný, efektní ale ano

Lidem na zemi však nic nehrozilo. Na rozdíl od svého nechvalně proslulého tunguzského předchůdce z roku 1908 byl tento asteroid mnohem menší a nepředstavoval tedy žádné významné ohrožení lidských životů ani majetku. Při průletu se nakonec v důsledku tření o zemskou atmosféru zcela rozpadl.

Fyzika ohnivé koule: Co způsobuje, že asteroidy rozzáří oblohu?

Když asteroid vstoupí do zemské atmosféry, stlačí vzduch ve své dráze a rychle se zahřeje. Tento proces vytváří oslnivou ohnivou kouli, kterou popsali svědci. Mezi hlavní faktory ovlivňující její viditelnost patří:

  • Velikost: I když je malý, může i asteroid velikosti oblázku vytvořit jasný světelný pruh. Čím větší však je, tím větší efekt bude k mání.
  • Rychlost: Vyšší rychlost způsobuje větší tření a teplo, což zvyšuje jasnost.
  • Úhel dopadu: Planetka 2024 XA1 byla vcelku malá, ovšem byl to právě její strmý sestup, který zajistil delší a dramatičtější podívanou.

 

Zdroj: https://twitter.com/i/status/1863986436338254212, https://twitter.com/i/status/1863984239806751199, https://en.wikipedia.org/wiki/2024_XA1

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.