Temný příběh cínového dolu v Přebuzi: Místo plné historie
Uprostřed hustých lesů Krušných hor leží místo, které dodnes vypráví příběhy lidí, kteří zde odvedli neskutečnou dřinu, ale měli především odvahu a prožívali velké utrpení. Cínový důl v Přebuzi, kdysi tepající srdce těžby vzácného kovu, je nyní tichým svědkem dob minulých. Zchátralé budovy a opuštěné štoly působí jako memento průmyslového rozvoje i úpadku.
Důl vznikl zhruba v 16. století a po velmi dlouhou dobu sehrával opravdu zásadní roli v těžbě cínu v Krušnohoří. Jistou dobu dokonce byl nejvýznamnějším těžebním centrem střední Evropy. Práci si zde však udržel člověk, který byl odolný psychicky i fyzicky. Horníci museli čelit nepředstavitelným podmínkám.
Temné kapitoly z druhé světové války
Historie Přebuzi se neskrývá pouze v těžbě. Za druhé světové války byly štoly využívány pro tajné nacistické účely. Podle některých záznamů zde byly nuceny pracovat stovky zajatců, kteří se podíleli na těžbě i utajovaných projektech. Dnes je pravda obestřena mnohými tajemstvími, které mají nakrmit lačné dobrodruhy.
Důl je lákadlem historiků i milovníků přírody
Těžba zde byla nakonec ukončená ve 20. století, avšak důl si zachoval jedinečné kouzlo, které nikde jinde neuvidíte. Turisté mohou zahlídnout střípky nejen technických pozůstatků dolování, ale i nádhernou přírodu Krušnohoří. Okolní lesy a rašeliniště jsou domovem vzácných druhů rostlin a zvířat, což z této oblasti opravdu dělají jedinečnou podívanou a stojí za to, ji zachovat.
Jak se sem můžete dostat?
Při výpravě sem se dobře oblečte a vezměte si pevnou bodu a čelovku. K dolu se dostanete pěšky nebo na kole a dál musíte jít velice opatrně. Terén je tu nevyzpytatelný a vymknutý kotník či zlomená noha a ruka je tu hned.
Jestliže se rádi dozvídáte o historii, rádi prozkoumáváte a chodíte v přírodě, vínový důl je pro vás opravdu ideálním místem. Buďte však opatrní a hlídejte si každý krok.
Zdroje info: idnes.cz, krusnohorci.cz
Náhledové foto: wikimedia commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:DSC_7441-HDR-sauersack.jpg#/media/File:DSC_7441-HDR-sauersack.jpg
,