Na Zemi roste šestý oceán – mapy, jak je známe, se definitivně promění
Na Zemi roste šestý oceán – mapy, jak je známe, se definitivně promění. Tajemství Země odhaleno: Svět už nikdy nebude jako dřív – šestý oceán totiž navždy změní podobu naší planety.
Kde to všechno začíná: Východoafrický rift
Pod rozlehlými savanami a drsnými horami východní Afriky se skrývá drama, které by tu asi hledal málokdo: zemské tektonické desky se od sebe vzdalují. Tento jev, jehož centrem je Východoafrický rift, tak postupně vytváří na kontinentu obrovskou trhlinu. Během milionů let se tato trhlina zaplní vodou a vznikne šestý světový oceán. Pojďme si tenhle malý zázrak přírody prohlédnout trochu podrobněji.
Východoafrický rift je geologický zázrak, který se táhne v délce více než 3 000 km a rozděluje východní Afriku na dvě různě velké části. Na této dynamické zlomové linii leží země jako Uganda, Keňa, Etiopie a Tanzanie. Vědci předpovídají, že jak se trhlina rozšiřuje, části východní Afriky se nakonec odtrhnou a vytvoří samostatnou pevninu.
Foto: Unsplash
Afarský trojúhelník: místo zrodu nového oceánu
Kdybyste se podívali na mapu, nejspíš byste ho nenašli. Proto vám prozradíme, že leží na průsečíku Východoafrického riftu a Rudého moře. A právě tato oblast bohatá na vulkanickou činnost a geologickou nestabilitu je ohniskem vzniku nového oceánu. Zemská kůra se zde ztenčuje a roztavené horniny z podloží vystupují na povrch.
A co bude dál? Časem tuto oblast zaplaví Rudé moře a Adenský záliv, které se spojí s trhlinou a vytvoří obrovskou vodní plochu. Tento proces je nezastavitelný – geologické síly jsou prostě příliš velké na to, aby se jim dalo čelit.
Proč se Afrika rozděluje
Tektonické desky jsou mohutné části zemské kůry, které se vznášejí na polotekutém plášti. Ve východní Africe se africká deska štěpí na dvě menší desky: Nubijskou desku na západě a Somálskou desku na východě.
Toto rozdělení je poháněno silami v hlubinách Země. Jak se roztavená hornina tlačí vzhůru, vytváří napětí, které desky od sebe odděluje. Tento pomalý proces probíhá průměrnou rychlostí několika milimetrů za rok. Ačkoli se to může zdát nepostřehnutelné, kumulativní účinek v průběhu milionů let zcela změní tvar kontinentu. A s tím prostě nejde nic udělat.
Zdroj: https://www.express.co.uk/news/world/1967534/east-africa-rift-ocean-tectonic-plates-geology, https://timesofindia.indiatimes.com/science/africa-could-split-in-two-forming-a-sixth-ocean-study-reveals/articleshow/114767348.cms
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.