5 užitečných rad, jak vybrat ideální auto na cestování

Auto Dobrý sluha, ale zlý pán: Za kameru

Mysl i srdce cestovatele neznají hranic. Nezáleží, jestli míříte do sousedního okresu nebo na druhou polokouli. Možná už čas odvál váš dřívější způsob cestování a bágl na zádech a vlaková jízdenka už vás nelákají. Další úlovky do kolekce zážitků si dopřejte třeba při cestování autem.

1. Ujasněte si svou představu

Do úzkých italských uliček se nepoženete s obytňákem a Vysoké Tatry asi nebudete objíždět s litrovým „nákupním vozíkem“. Než se vydáte do autosalonu, promyslete si, jak dlouho a s kým budete cestovat. V případě jednorázové dovolené bude ideální menší, snadno řiditelné auto, které využijete po návratu k cestám do práce. Pokud plánujete v autě spát, vybírejte vůz, který poskytne sklopením sedaček zcela vodorovnou plochu. V případě cestování s dětmivolte bezpečné auto s dostatečně velkým zavazadlovým prostorem.

2. Určete své finanční možnosti

Peníze nejsou všechno, ale za úsměv si auto nekoupíte. Pokud je myšlenka na pořízení nového vozu v kombinaci s vaším plánem cesty po Evropě absurdní, možností je operativní leasing. Pomůže vám nejen s pořízením vozu, ale také s jeho registrací, pojištěním a dalším „papírováním“. Volitelným doplňkem operativního leasingu se službami je asistenční služba s pomocí anglicky hovořícího tlumočníka. Mít jistotu, že se o vás někdo v případě poruchy či havárie postará, je k nezaplacení. Dobře zvolený operativní leasing vám zajistí opravu, náhradní vůz, a dokonce iubytování.

Další možností, pokud nemáte dostatek financí na pořízení svého vozu je možnost autopůjčky, což je jiný výraz pro „úvěr na auto“.

3. Zvolte vhodnou velikost a typ auta

Najděte rovnováhu mezi výkonem motoru a úsporou paliva. Silnější motor využijete pro jízdu po horských silnicích, zatímco motor s menším objemem je ekonomičtější pro dlouhé cesty na dálnici. Dejte pozor, ať si nevyberete auto-žrouta, který vaše plány změní na poznávací okruh čerpacích stanic.

4. Není vybavení jako vybavení

Bez klimatizace, vyhřívaných sedadel či tempomatu se pravděpodobně obejdete. Trocha diskomfortu člověka posílí. Neobejdete se však bez povinné výbavy, která se v každé zemi může lišit. Zjistěte si dopravní předpisy všech zemí, kterými budete projíždět.

5. Dostupnost náhradních dílů a servis

V případě road tripu po evropských metropolích nebude se servisem vozu větší problém. V zapadlé vesničce na Balkáně ovšem nechcete řešit, že značku vašeho vozu vidí poprvé v životě. Prozkoumejte diskuze, lépe vám napoví, které díly a části vašeho zvoleného automobilu se rády kazí. Výměna píchlé pneumatiky je nepříjemná, ale zůstat s nepojízdným autem uprostřed ničeho není zážitek, za kterým byste se hnali přes půl světa.

Extra tip na závěr

Nezapomeňte nejen na osobní doklady, ale i všechny doklady k vozu, pojištění (havarijní, cestovní) a v případě cest mimo EU také na mezinárodní řidičák.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.