5 nejdražších prvků vily Tugendhat – skla, která se nelesknou i ilegální dřevo
5 nejdražších prvků vily Tugendhat – skla, která se nelesknou i ilegální dřevo. V Brně na adrese Černopolní 45 se nachází ojedinělý projev funkcionalistické a internacionalistické architektury, který vypracoval Ludwig Miese van der Rohe. Jedná se o světově proslulou vilu Tugendhat.
Tento architektonický skvost je od roku 2001 na seznamu světového dědictví UNESCO. Také je obsažena v katalogu moderní architektury Iconic Houses.
Vila Tugendhat je příkladem funkcionalistické architektury a vyniká minimalistickým designem, otevřeným prostředím a inovativními technickými prvky. Jedním z nejznámějších prvků vily je tzv. „tugendhatský stůl“, který byl také navržen Miesem van der Rohem.
Historie vily Tugendhat
Vila Tugendhat patřila manželům Gretě a Fritzovi Tugendhatovým a byla jejich svatebním darem od otce Grety, textilního průmyslníka Alfreda Löw-Beera.
Grete Tugendhat studovala v Berlíně dějiny umění. S berlínskými přáteli se scházeli v tzv. Perlesově vile, kde Gretu uchvátila velká okna směřující do zahrady. Dle majitele vily Eduarda Fuchse, historika umění, postavil vilu, že Ludwig Mies van der Rohe. Greta Tugendhat Miese van der Rohe oslovila s nabídkou stavby v Brně, ale byla odmítnuta.
Foto: Vít Švajcr, Dobré světlo.com / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.
Roku 1928 v září však Ludwig Mies van der Rohe Brno navštívil. Z pozemku se mu nabídl neskutečný pohled na Brno s gotickou katedrálou sv. Petra a Pavla, hradem Špilberk a pravoslavným kostelem sv. Václava. Zapadající slunce zapojil do konceptu vily tak, že onyxová příčka stojí v takovém úhlu, aby paprsky při západu slunce procházely vápence a vytvářely úchvatné světelné divadlo. Onyx je totiž světelně polopropustný tj. translucidní.
Všechno něco stojí
Ludwig Mies proslul svou náročností na materiál, když tento projekt realizoval. Otec Grety Alfréd Löw-Beer dal své dceři biancošek a Mies tedy neřešil, odkud materiál bude.
Nicméně cenu vily lze pouze hrubě odhadnout, na základě dochovaných archivních materiálů. Stavba před dokončením stála přibližně 1 milion říšských marek, což mohlo být zhruba 8 milionů československých korun. Pro ilustraci volně stojící dům v Brně jste tehdy mohli pořídit za 150-250 tisíc korun.
Mezi finančně náročné zajímavosti ve vile Tugendhat patří:
-
Travertin – pochází z italské oblasti Lazio, konktérně Tivoli. Lomy však byly uzavřené a část lomu nechal Mies znovu otevřít
-
Unikátní skla – některá pohyblivá, která byla velmi nákladnou metodou vyleštěna tak, aby se vlastně neleskla.
-
Půlkruhová stěna z makassarského ebenu – vzácný strom rostoucí pouze v oblasti Makassar na ostrově Celebes v Indonésii. Nyní je jeho těžba ilegální.
-
Ostění z palisandru Rio – velmi ohrožený druh vyskytující se pouze v oblasti Mata Atlântica v Brazílii.
-
Dýha z jihoamerického zebrana
Vila Tugendhat byla nejen finančně, ale také architektonicky nákladnou záležitostí. Dnes je vila otevřena veřejnosti a můžete si ji prohlédnout během prohlídky. Je to významné místo pro milovníky architektury a historie umění v České republice.
Zdroje: https://whc.unesco.org/en/list/1052https://www.tugendhat.eu/https://cs.wikipedia.org/wiki/Vila_Tugendhathttps://radiozurnal.rozhlas.cz/pozadi-filmu-skleneny-pokoj-7782273/1https://de.wikipedia.org/wiki/Daniela_Hammer-Tugendhat, https://www.stoplusjednicka.cz/brnensky-skvost-vila-tugendhat-patri-k-nejdrazsim-stavbam-u-nas, https://www.brnoid.cz/cs/vstupenky-tugendhat, https://www.archiweb.cz/b/vila-tugendhat
Náhledové foto: mompl / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.