4 strašidelná místa, kam znovu nevkročíte
Takže vás zajímají strašidelná místa a máte rádi strach z cizího a neznámého? V tom případě je tento článek určen právě vám. Ukážeme vám obávaná místa v našem národě, která vám skutečně naženou husí kůži a budou vás nutit uvažovat, co se na daném místě stalo. Takže nic pro děti, ale v případě, že jste dospělí, které to do těchto míst táhne, podívejte se, kam se vydáte. Takže. Půjdete sem za dne nebo v noci?
Kostel duchů Luková
Na dřevěných sedadlech kostela diskrétně sedí hrstka bíle oděných postav. Nemluví. Se skloněnými hlavami se tiše modlí k Bohu. Nedýchají. Ani se skutečně nepohnou. Jsou to sochy připomínající věrné, kteří v obci žili. Kostel svatého Jiří shlíží na vesnici Luková už po staletí a dnes je ze dvou třetin obnoven a z věže na něj shlížejí inovované hodiny. Je zde 32 figur, které v roce 2012 vytvořil student Jakub Hadrava, ze sádry. Vypovídají o postavách věřících, kteří v obci žili a pro něž byla důvěra nezbytnou součástí jejich života. Každá postava byla vytvořena dle živých osob.
Čertovy hlavy
Čertovy hlavy jsou téměř 9 m vysoké skalní reliéfy dvou hlav příšer (čertů) vytesané do pískovcových kusů v borovém lese nad obcí Želízy v lokalitě Mělník. Z hlediska velikosti jde o zcela výjimečné dílo v rámci České republiky. Je dílem umělce Václava Levého, který jej vytvořil v letech 1841-1846. Václav Levý byl kuchařem na zámku Liběchov a poté jedním z předních imperativních sochařů 19. století. Jeho pozdější díla se nacházejí v chrámu svatého Karla Boromejského a v chrámu svatého Víta v Praze.
Jeskyně víl
Víte, jak přejít z přítomnosti rovnou do příběhu o skřítcích? Nedaleko Kyjova v Křinickém údolí se nachází skalní převis s podzemními prostorami, ve kterých zima každoročně vykouzlí tajemnou ledovou výzdobu. Na břehu Křinického vodního toku se nachází převis s mírně rozlehlými podzemními prostorami, kde se každou zimu tvoří zvláštní ledová výzdoba. Ze stropu a úpatí jeskyně se vyvíjejí ledové rampouchy různých velikostí, ledové odstíny, ledová brčka a další aranžmá po vzoru trpaslíků.
Ústa pravdy
V žulových lomech nedaleko hradu Lipnice se nachází ukázka řemeslné zručnosti v přírodě — Národní poslechová expozice. Tvoří ji Bretschneiderovo ucho, Zlaté oči a Ústa pravdy. Cestou se budete moci zastavit v baru U České koruny na hradě Lipnice, kde Jaroslav Hašek složil Osudy velkého bojovníka Švejka. V zatopených lomech poblíž Lipnice nad Sázavou vytesalo shromáždění mladých kameníků asi třímetrovou alegorii promlouvající k obrovskému uchu, ústům a očím – na památku špiclování uprostřed minulého režimu.
Zdroje info: kudyznudy.cz, cestovatele.cz
Náhledové foto: Pixabay