11 centimetrů jako cesta ke slávě aneb jak Dolní Věstonice k proslulosti přišly

Dolní Věstonice – zajímavé místo pro milovníky historie, legendární Venuši tu ale nehledejte. Dolní Věstonice je malebná obec nacházející se na úpatí Pálavy na jižní Moravě, známá svou bohatou historií, krásnou přírodou a vynikajícím vínem. Dolními Věstonicemi protéká řeka Stará Dyje, která se vlévá do vodní nádrže Nové Mlýny sloužící hlavně k lodní dopravě a rybolovu, ale také k windsurfingu a vodní rekreaci. Poblíž se také nachází Chráněná krajinná oblast Pálava

Okolní příroda nabízí překrásné procházky po vinicích a polích, a to zejména v období, kdy jsou vinice plné hroznů. Pokud máte rádi cyklistiku, tak vás cyklostezky mohou provést malebnými blízkými vesnicemi a vinicemi. Můžete dojet až k nedalekým zbytkům kostelíku v hradišti poblíž hráze.

11 centimetrů – přesně tolik má Venuše

V této obci byly objeveny archeologické nálezy datované až do doby kamenné, především do období gravettienu (přibližně 29 000 až 22 000 let před naším letopočtem). V této době zde byla vyráběna umělecká díla například keramické figuríny a další artefakty. První nálezy se objevily v roce 1924, které jsou považovány za důkaz vývoje lidského umění.

Obec se proslavila především nálezem jedenáct centimetrů vysoké sošky Věstonické Venuše, pravděpodobně nejstarší nejstarší známou keramickou soškou na světě. V Dolních Věstonicích si můžete prohlédnout přesné míst, kde sošku v roce 1925 našel archeologický tým profesora Karla Absolona. V místním archeologickém centru můžete obdivovat unikátní ukázky zdejších nálezů nejen nejstarší keramiky a textilií, model pravěkého sídliště a troj-hrobu tří rituálně pohřbených mladých mužů objeveného v roce 1986, který je dodnes opředen záhadami. Věstonickou Venuši si můžete na vlastní oči prohlédnout v Brně v ústavu Anthropos.

turista

Foto: Pixabay

Mimo archeologické dědictví jsou Dolní Věstonice známé i pro své vinařství. Region je součástí vinařské oblasti Morava a návštěvníci mohou ochutnat místní vína a poznat bohatou vinařskou tradici přímo od místních vinařů. V blízkém okolí se nachází mnoho vinných sklípků a ve většině je možná degustace vína i s výkladem o jeho výrobě a historii tradic v této oblasti. Kromě vín zde můžete v místních restauracích ochutnat speciality moravského kraje například svíčkovou na smetaně, moravského vrabce, moravský koláč plněný ovocem nebo místní uzeny a sýry, které jsou často v kombinaci s čerstvým pečivem a domácí marmeládou.

Čeká vás toho mnohem víc

Dolní Věstonice nejsou jen o historii a přírodě, ale také o živém kulturním dědictví. Průběžně se zde konají různé festivaly a kulturní akce, které propojují tradiční a moderní prvky. Jednou z nejvýznamnějších událostí je Festival Vinařských Tradičních Slavností, kde místní vinice ožívají hudbou, tancem a ochutnávkami nejlepších místních vín. Pro milovníky folklóru a tradiční moravské hudby je skvělou volbou Festival Moravské Písničky, kde místní umělci, hudební skupiny a tanečníci předvádějí tradiční lidovou hudbu doprovázenou tancem. V létě jsou Dolní Věstonice hostitelem Vinařského Plesu pod Hvězdami, což je romantická akce pod širým nebem s vynikajícím vínem, tancem a živou hudbou. Tyto kulturní akce poskytují nejen příležitost zažít místní atmosféru, ale také propadnout se do bohatého kulturního dědictví Dolních Věstonic. Před návštěvou doporučujeme zkontrolovat aktuální program a události, které mohou být součástí kulturního kalendáře obce.

Zdroj: https://www.obecdolnivestonice.cz/obec/o-obci/, https://www.kudyznudy.cz/kam-pojedete/jihomoravsky-kraj/palava/dolni-vestonice, https://www.regiontourist.cz/co-podniknout/lokalita/dolni-vestonice/, https://www.infocesko.cz/content/breclav-palavske-vrchy-kultura-muzea-archeologicke-muzeum-v-dolnich-vestonicich.aspx, https://www.kudyznudy.cz/ceska-nej/historicke/praveka-sidliste-u-pavlova-a-dolnich-vestonic, https://moruse.webnode.cz/historie/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.