Sicílie a městečko Palermo: Za památkami i na nejživějšími trhy

Palermo

Město Palermo, jediným velkoměstem Sicílie a zároveň jedno ze dvou vstupních míst na tento ostrov. Palermo není typickou turistickou destinací, někteří z tohoto místa mají dokonce respekt. A když za vlády Normanů, patřilo mezi nejkrásnější místa Evropy, dnes tu naleštěné městské scenerie nečekejte. Krásné památky tady, ale najdete, třeba monumentální katedrálu z 12. století a hrobkami králů nebo renesanční kašnu Fontana Pretoria a spoustu krásných kostelů.

Hlavní město Sicilie

Palermo je hlavním městem Sicílie a pátým největším městem Itálie s cca 680 tisíci obyvateli. Město se nachází na severním pobřeží ostrova v ústí údolí zvaném  Conca d‘ Óro, které obklopují hory a pobřeží. Turisté sem jezdí, hlavně kvůli památkám z dob normanské nadvlády a zlatých arabských časů. Do Palerma se dá přijet buď lodí, letadlem, ale i autem. Ať už přijedete odkudkoliv, budete asi překvapeni velkým mumrajem jako na nějakém tržišti. Co se týká prohlídky samotného města, ta vám zabere asi jeden až dva dny. Záleží jen na vás, kolik památek a jak pečlivě se jim budete chtít věnovat. Centrum města je typické svými oprýskanými fasádami domů a velkým ruchem. Rozcestníkem a jakýmsi orientačním bodem se neoficiálně nazývá křižovatka Quattro Canti. Tato křižovatka leží totiž na rozhraní 4 čtvrtí, ve kterých najdete všechny hlavní památky.

Palác Palazzo dei Noranni

Když se vydáte po třídě směrem od moře, po pár minutách narazíte na katedrálu ve stylu normanské architektury z 12. století. Do této impozantní stavby je vstup zdarma. Katedrála je významný hlavně kvůli hrobce, ve které jsou pohřbeni nejvýznamnější vládci Sicílie. O kousek dál zase stojí palác Palazzo dei Normanni. Tento opevněný palác začali stavět Arabové už v 9. století, dokončili ho však až ve 12. Století Normané. V tehdejších dobách byl palác centrem středověkého dvora. A dnes je sídlem parlamentu, ale autonomní oblasti Sicílie. Za nejnavštěvovanější památku Sicílie se však považuje kaple Cappella Palatina zdobenou nádhernými mozaikami, mramorem a drahým kamením.

Nejstarší trhy

Ve čtvrti Albergheria se proudem davu v místních uličkách dostanete až na nejživější a nejstarší trhy Palermu. Jedná se o trh Mercato di Ballaró na náměstí  Piazza Ballaró a Piazza del Carmine. Trhy se konají každý den a najdete zde stánky se zeleninou, rybami,kořením a dalším velkým množstvím věcí. A kdo se nebojí, může pokračovat dále do staré čtvrti na bleší trhy, organizované africkými přistěhovalci.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.